Domy szkieletowe to coraz popularniejsza alternatywa dla tradycyjnego budownictwa. Przede wszystkim ze względu na czas budowy, co umożliwia jeszcze szybsze zamieszkanie w nowym domu. Jednak to rozwiązanie ma też wady, które warto wziąć pod uwagę, zanim zdecydujesz się na tę inwestycję. Poznaj wady i zalety domów szkieletowych i sprawdź, czy warto wybrać ten rodzaj budownictwa.
Jakie zalety mają domy szkieletowe?
Domy szkieletowe mają wiele zalet, które dotyczą przede wszystkim komfortu użytkowania i finansów. Właśnie to sprawia, że rośnie popularność tego rozwiązania.
Dowiedz się, jakie są najważniejsze korzyści z budowania domów szkieletowych.
Szybkość budowy
Bez wątpienia istotnym atutem jest szybkość budowy domów szkieletowych. W końcu na postawienie takiego budynku potrzeba znacznie mniej czasu w porównaniu do tradycyjnych konstrukcji. Jak to możliwe? Elementy szkieletu są przygotowywane fabrycznie, dzięki czemu możliwe jest ograniczenie takich problemów, jak niekorzystna pogoda. Tym samym skutecznie można zredukować czas montażu szkieletu na placu budowy.
Szybkość budowy domów szkieletowych pozwala też ograniczyć ostateczne koszty.
Elastyczność projektowa
Zalety domów szkieletowych są też widoczne w charakterystyce tych budynków, które zapewniają większą elastyczność w projektowaniu wnętrz.
Odpowiadają za to mniejsze nośniki ścian, dzięki czemu masz większą swobodę w indywidualnym dopasowywaniu przestrzeni.
W ten sposób masz pewność, że wnętrze będzie wyglądało dokładnie tak, jak tego chcesz.
Lekkość konstrukcji
Elementy konstrukcji szkieletowej zazwyczaj są lżejsze od tradycyjnych murów nośnych. Dlaczego ta zaleta jest tak ważna? Przede wszystkim umożliwia to dopasowanie do różnych warunków gruntowych. Wpływa to także na większą łatwość transportu i montażu.
Energooszczędny charakter
Zależy Ci na postawieniu domu przyszłości? Zatem zdecyduj się na domy szkieletowe, które są wykonane z materiałów przyjaznych dla środowiska naturalnego.
Tym samym skutecznie wspierają ideę zrównoważonego rozwoju, a jednocześnie są energooszczędne. Konieczne jest tylko wykorzystanie odpowiednich materiałów izolacyjnych.
Dzięki temu utrzymasz stałą temperaturę wewnątrz domu. Wpłynie to również na niższe rachunki za ogrzewanie.
Łatwość modernizacji i rozbudowy
Kolejną ważną zaletą domu szkieletowego jest możliwość łatwiejszej modernizacji bądź rozbudowy budynku. Pozwala to na wprowadzanie zmian w konstrukcji, dzięki czemu dom bez problemów dopasuje się do Twoich zmieniających się potrzeb np. gdy będziesz potrzebować kolejnego pomieszczenia na biuro lub pokój dziecka.
Konstrukcja szkieletowa sprawi, że nie musisz obawiać się długiego procesu budowy i problemów z dopasowaniem otworów okiennych bądź drzwiowych.
Jakie wady mają domy szkieletowe?
Znasz już zalety domów szkieletowych, ale jakie wady ma ten rodzaj budownictwa? Na pewno istotne znaczenie ma konieczność zatrudnienia fachowców, którzy mają już doświadczenie w montażu domu szkieletowego.
Może to wpływać na cenę budowy i wydłużeniem czasu potrzebnego na znalezienie odpowiednich pracowników.
Na co jeszcze powinieneś uważać? Poznaj najważniejsze wady domów szkieletowych.
Początkowe koszty
Na samym początku może Ci się wydawać, że budowa domu szkieletowego jest droższa w porównaniu do tradycyjnych sposobów budowy. Przede wszystkim ma to związek z kosztami fabrycznej produkcji elementów konstrukcyjnych.
Dlatego na początku musisz wydać więcej pieniędzy, ale już podczas użytkowania domu zaczniesz dostrzegać spore korzyści finansowe.
Są one związane z niskimi kosztami eksploatacyjnymi, więc po prostu musisz potraktować dom szkieletowy jak inwestycję, która z czasem pozwoli Ci zaoszczędzić pieniądze.
Wrażliwość na wilgoć
Zwróć uwagę na to, że elementy domu szkieletowego mogą być bardziej podatne na uszkodzenia spowodowane wilgocią w porównaniu do tradycyjnej konstrukcji. Jednak nie musisz obawiać się tego, że dom przez to nie będzie trwały.
Po prostu niezbędne jest wykorzystanie odpowiedniej izolacji i systemu wentylacyjnego. Dzięki temu konstrukcja będzie solidna i przestanie być podatna na wilgoć.
Mniejsza izolacja akustyczna
Jedną z najważniejszych wad domu szkieletowego jest mniejsza izolacja akustyczna konstrukcji w porównaniu do tradycyjnych murów.
Choć nie stanowi to większej przeszkody, jeśli budynek znajduje się w spokojnej okolicy, na wsi czy też w lesie. Jednak na pewno konieczne będzie wykorzystanie dodatkowej warstwy izolacji akustycznej, jeśli chcesz postawić dom szkieletowy w mieście lub przy ruchliwej drodze.
Może to generować dodatkowe koszty, ale jednocześnie pozwoli Ci to cieszyć się ciszą wewnątrz domu.
Konieczność regularnej konserwacji
Czy wiesz, że niektóre elementy konstrukcji domów szkieletowych mogą potrzebować regularnej konserwacji? Szczególnie dotyczy to drewnianych części, które bez odpowiedniej pielęgnacji mogą ulec szybszemu niszczeniu pod wpływem warunków atmosferycznych. Konieczne mogą też być naprawy, które pozwolą Ci przez długi czas cieszyć się doskonałym stanem budynku.
Zwróć uwagę na to, że konstrukcja domu szkieletowego już na etapie produkcji jest dokładnie zabezpieczana, co przedłuża trwałość drewnianych elementów.
Domy szkieletowe mają zarówno zalety, jak i wady. Jednak plusy tego rozwiązania znacznie przewyższają minusy, dlatego nadal warto zdecydować się ten rodzaj budowy domu. Dzięki temu remonty staną się dużo łatwiejsze, będziesz cieszyć się niskimi kosztami eksploatacyjnymi i szybko zamieszkasz w swoim domu.