Ile kosztuje budowa domu szkieletowego w 2023 roku? Aktualne dane

Z roku na rok domy szkieletowe cieszą się w Polsce coraz większą popularnością. Przede wszystkim ze względu na ich trwałość, elastyczność podczas aranżacji wnętrz, a także krótszy czas trwania budowy. Ogromne znaczenie ma też cena konstrukcji szkieletowej. Dowiedz się, ile kosztuje budowa domu szkieletowego w 2023 i co wpływa na ostateczną cenę.

ile kosztuje budowa domu szkieletowego

Ile kosztuje dom szkieletowy w 2023 roku?

Jeszcze zanim rozpoczniesz budowę domu, na pewno chcesz dowiedzieć się, ile kosztuje dom szkieletowy w 2023 roku.

Z przykrością musimy Cię poinformować, że w porównaniu do poprzedniego roku doszło do podwyżek, na które wpływ miała rosnąca inflacja i wysokie koszty pracownicze.

Dlatego w 2023 roku zapłacisz więcej za budowę domu szkieletowego niż rok wcześniej. Jednocześnie w wielu przypadkach nadal jest to tańsza metoda w porównaniu do tradycyjnej metody budowania domów.

Zatem, jakich kosztów powinieneś się spodziewać? Przygotowaliśmy dla Ciebie zestawienie średnich cen za m² w zależności od poziomu wykończenia domu.

Pamiętaj też, że kwoty te mogą różnić się w zależności od wielu czynników m.in. regionu, w jakim budujesz swój dom szkieletowy.

Cena budowy domu szkieletowego – stan surowy zamknięty i otwarty

Jeśli zależy Ci na jak najtańszym postawieniu domu lub część prac chcesz wykonać samodzielnie, to dobrym rozwiązaniem może być postawienie domu szkieletowego w stanie surowym otwartym lub zamkniętym. Właśnie to są najtańsze opcje, oto przykładowe ceny:

  • dom szkieletowy w stanie surowym otwartym – cena wynosi od 1000 do 1400 zł za m²;
  • dom szkieletowy w stanie surowym zamkniętym – cena wynosi od 1800 do 2800 zł za m².

Cena budowy domu szkieletowego – pod klucz

Standard budowy domu szkieletowego pod klucz wpływa na wzrost ostatecznej ceny. Powinieneś przygotować się na wydatek rzędu 2800-4600 zł za m². Tak duże różnice w cenie wynikają przede wszystkim ze standardu wykończenia. Jeśli zdecydujesz się na tańsze materiały, to możesz zaoszczędzić pieniądze.

Zwróć też uwagę na to, że prace związane z wykończeniem domu szkieletowego ostatecznie mogą stanowić nawet 50% kosztów budowy domu. Jednocześnie może to być spore ułatwienie, bo samodzielnie nie musisz zajmować się szukanie i zatrudnianiem robotników do wykonania tych prac. Na to rozwiązanie decydują się także inwestorzy oraz osoby, które po prostu nie mają zbyt wiele czasu, bo mieszkają daleko od miejsca budowy.

Cena budowy domu szkieletowego – w stanie deweloperskim

Coraz częstszym rozwiązaniem jest budowanie domów szkieletowych w stanie deweloperskim. Co to oznacza? Choć to pojęcie nie jest uregulowane prawem budowlanym, więc dokładny zakres prac może się różnić w zależności od wykonawcy. Jednak zazwyczaj oznacza to tynkowanie i gruntowanie ścian, montaż drzwi wejściowych, wstawienie okien, ocieplenie elewacji i poddasza, a także podłączenie grzejników, instalacji wodno-kanalizacyjnej, wentylacyjnej i elektrycznej.

Ile kosztuje budowa domu szkieletowego w 2023 roku w stanie deweloperskim? Dokładne ceny mogą się różnić w zależności od wykonawcy, regionu i indywidualnych ustaleń. Jednak średnia cena za m² wynosi od 2100 do 3300 zł.

Cena budowy domu szkieletowego a powierzchnia budynku

Powierzchnia domu szkieletowego ma ogromny wpływ na ostateczną ceną. Dlatego koniecznie weź to pod uwagę podczas planowania konstrukcji. Wiąże się to m.in. z większą ilością materiałów oraz dodatkowymi pracami, jakie będzie trzeba wykonać. Dobrym przykładem jest dom szkieletowy z poddaszem użytkowym, który będzie droższy od parterowego domu. Przede wszystkim będzie to wynikało z konieczności wzmocnienia stropu oraz wykonania schodów na piętro.

Skorzystaj z naszego przykładowego cennika za budowę domu szkieletowego w zależności od powierzchni budynku.

Cena domu szkieletowego a powierzchnia – przykładowe stawki

  • Dom szkieletowy 35 m² (np. domek letniskowy) – cena przy stanie pod klucz będzie wynosiła od 96 do 161 tys. zł.
  • Dom szkieletowy 50-70 m² – cena za dom przy stanie pod klucz będzie wahać się między 138, a nawet 322 tys. zł.
  • Dom szkieletowy 80-100 m² – cena za dom przy stanie pod klucz będzie wynosiła od 220 do 460 tys. zł.
  • Dom szkieletowy 120-150 m² – cena za dom przy stanie pod klucz będzie wynosiła od 330 do 690 tys. zł.

Od czego zależą koszty budowy domu szkieletowego w 2023 roku?

Znasz już uśrednione koszty budowy domu szkieletowego, jakie obowiązują w 2023 roku. Zwróć też uwagę na czynniki, które mogą wpłynąć na obniżenie lub podwyższenie tej ceny.

Wielkość domu i liczba pomieszczeń

Dodatkowa liczba pomieszczeń i większa powierzchnia wpływają na wzrost kosztów za materiały. Może to też sprawić, że konieczne będzie zatrudnienie większej liczby pracowników, co ostatecznie wpłynie na wzrost kosztów budowy domu szkieletowego.

Region, w jakim budujesz dom

Koszt budowy domu szkieletowego może różnić się w zależności od regionu w Polsce. Zazwyczaj najdroższe są materiały i robocizna w dużych miastach, a także w ich okolicy.

Wykorzystane materiały

Różne materiały wykończeniowe i izolacyjne mogą wpływać na wzrost bądź spadek ostatecznych kosztów budowy domu. Jednocześnie ważne jest to, żebyś zdecydował się na dobrej jakości materiały, które zapewniają wysoką efektywność cieplną, trwałość i komfort użytkowania.

Specyfikacja techniczna

Na ostateczną cenę budowy domu szkieletowego wpływ ma także specyfikacja techniczna budynku. W końcu decyduje to o rodzaju i grubości izolacji termicznej, oknach, rodzaju dachu, grubości ścian itp.

Poziom wykończenia domu

Kolejnym czynnikiem, który wpływa na koszt budowy domu szkieletowego, jest poziom wykończenia. Oznacza to ilość i jakość materiałów użytych do wykończenia wnętrza i elewacji. Im bardziej luksusowe wykończenia, tym wyższy koszt budowy.