Dom szkieletowy czy murowany? Co bardziej się opłaca w 2024 roku?

Budowa własnego domu to marzenie wielu osób. Marzenie, które wymaga jednak odpowiednich przygotowań, a także dobrego planowania. Nie da się ukryć, że istotnym czynnikiem jest tutaj cena, zwłaszcza w obecnym czasie, gdy mamy do czynienia z inflacją i wzrostem kosztów.

Jednak wybór pomiędzy domem szkieletowym a murowanym jest zróżnicowany nie tylko pod kątem ceny, ale również trwałości, izolacji termicznej i akustycznej, a także szybkości budowy. A to wszystko ma wpływ na ogólne koszty – zarówno samego stawiania budynku, jak i jego późniejszej eksploatacji.

Warto więc poznać podstawowe różnice pomiędzy jedną i drugą opcją, aby móc samodzielnie odpowiedzieć sobie na pytanie, czy bardziej opłaca się budowa domu szkieletowego czy murowanego.

dom szkieletowy czy murowany

Dom murowany – tradycja w dobie nowoczesności

Dom murowany to bodaj najbardziej tradycyjne rozwiązanie w polskim budownictwie. Nic dziwnego, ponieważ oferuje wysoką trwałość i stabilność, która przekłada się na bezpieczeństwo i dobrą odporność na czynniki zewnętrze, które w naszym klimacie są bardzo zmienne. Grube mury to także dobra izolacja akustyczna, co ma znaczenie dla wielu osób – w końcu dom powinien być miejscem ułatwiającym wyciszenie się po całym dniu pracy.

Z drugiej strony jest szereg minusów, które dla niektórych osób mogą mieć ogromne znaczenie. Do najpoważniejszych z nich zalicza się wydłużony czas budowy, który wynika z konieczności wykonania poszczególnych etapów prac z odpowiednią starannością oraz czasu potrzebnego na wyschnięcie materiałów, jak np. zaprawa.

Kolejnym istotnym minusem są spore koszty materiałów i prac budowlanych. Ceny cegieł, betonu, a także koszty współpracy z ekipami budowlanymi mogą znacząco zwiększyć całkowity budżet. Dodatkowo, w zależności od wybranych materiałów i technik, koszty te mogą dalej rosnąć.

I wreszcie słabsza izolacja termiczna – grube mury zapewniają dobrą izolację akustyczną, ale często nie są one wystarczające, aby utrzymać ciepło wewnątrz budynku bez dodatkowej izolacji.

Współczesne budownictwo pozwala jednak zminimalizować wpływ negatywnych czynników i wysuwa na pierwszy plan te pozytywne. Doświadczona ekipa budowlana może skrócić czas wznoszenia domu do kilku miesięcy, a zastosowanie dodatkowej warstwy termoizolacyjnej ogranicza problem z uciekaniem ciepła. Pozostają więc koszty materiałów, które są uzależnione od sytuacji na rynku, więc mogą być bardzo zmienne.

Dom szkieletowy – nowoczesne rozwiązania o dużej skuteczności

Inną opcją, na którą decydują się osoby marzące o własnych czterech ścianach, jest dom szkieletowy. Technologia zadomowiła się u nas na dobre, co nie powinno dziwić, bo kryje się za nią wiele pozytywnych aspektów. Niestety – ona także nie jest zupełnie wolna od wad.

Do najważniejszych zalet trzeba zaliczyć szybszy czas stawiania budynku (nawet do 3 miesięcy), dobrą izolację termiczną już na starcie czy lekkość konstrukcji i stosunkowo niższe koszty początkowe. Co więcej, domy szkieletowe nie różnią się na pierwszy rzut oka od murowanych, więc zapewniają podobne walory estetyczne, będąc przy tym ekologicznym i bezpiecznym wyborem.

Brzmi, jak opcja idealna? Niestety ma ona kilka minusów. Po pierwsze, konstrukcje szkieletowe mogą być mniej odporne na czynniki zewnętrzne, takie jak wilgoć czy szkodniki, w porównaniu do solidnych murów.

Po drugie, choć izolacja termiczna jest jedną z głównych zalet domów szkieletowych, to izolacja akustyczna może nie być tak efektywna.

Trzecia wada to potencjalne ograniczenia w kwestii zmian strukturalnych już po zbudowaniu domu. Chociaż domy szkieletowe zapewniają sporą elastyczność na etapie projektowania, późniejsze modyfikacje, takie jak dodanie dodatkowej ściany czy piętra, mogą wymagać bardziej skomplikowanych prac, a nawet ekspertyz technicznych.

Łatwo zauważyć, że każda opcja ma swoje minusy i wady. Niektóre z nich mogą być nie do przeskoczenia dla części osób, inne zaś będą zaledwie drobną przeszkodą, którą łatwo obejść. Pozostaje więc odpowiedzieć na pytanie – co się bardziej opłaca: budowa domu murowanego czy szkieletowego?

Podsumowanie: dom szkieletowy czy murowany – co wybrać?

W naszej firmie znamy i dostrzegamy zalety obu opcji i staramy się zminimalizować wady każdej z nich. Z doświadczenia wiemy, że zarówno domu murowane, jak i szkieletowe mogą w pełni spełniać oczekiwania klientów, a naszym zadaniem jest dostosowanie projektu do potrzeb i preferencji każdego z nich.

Wybór między domem murowanym a szkieletowym powinien być podyktowany kilkoma kluczowymi czynnikami, takimi jak dostępny budżet, oczekiwany czas realizacji, preferencje dotyczące wyglądu i funkcjonalności, a także specyficzne warunki lokalizacyjne.

Dla klientów ceniących sobie szybkość realizacji i efektywność energetyczną, dom szkieletowy może być najlepszym wyborem. Z kolei dla osób, które priorytetowo traktują trwałość, tradycyjny wygląd i dobrą izolację akustyczną, dom murowany może być bardziej odpowiedni.

Zgłoś się do nas, a nie tylko pomożemy w dokonaniu najlepszego wyboru, ale również zadbamy o sprawne przeprowadzenie całego procesu budowy!